Экскурсии по Украине Главная

Дерев’яні храми Черкащини

Майже 40 старовинних дерев’яних храмів збереглися на Черкащині. Дерево уразливіше за камінь, тому на їхню долю випало багато випробовувань. Спочатку церкви дбайливо будували, у роки войовничого атеїзму – безжально закривали, у новітні часи – поступово відроджують. У їхніх біографіях відображена уся складна вітчизняна історія.

Однією з найпривабливіших дерев’яних церков Черкащини є храм Святої Трійці у Пугачівці на Уманщині. Збудована у 1761 році, єдина має автентичне покриття гонтою (дерев’яною черепицею). Складена з тесаного дубового брусу, прибудови – з пиляної сосни.

З тих козацько-гайдамацьких часів збереглися дерев’яні церкви: Ільїнська (1709) у Прохорівці Канівського району, Троїцька (1765) і Миколаївська (кінець XVIII ст.) у Драбівці, , Різдва Богородиці (1768) у Вербівці Кам’янського району, Успіня Пресвятої Богородиці (1771) у В’язівку Городищенського району, Дмитрівська (1773) у Єрках Катеринопільського району, Івана Златоуста (1773) у Надточаївці Шполянського району, Різдва Пресвятої Богородиці (друга половина XVIII ст.) у Нечаївці Черкаського району, Миколаївська (кінець ХVIIІ ст.) в Стецівці Чигиринського району, Пресвятої Богородиці (1796) у Ребедайлівці Кам’янського району, Миколаївська (друга половина XVIII ст.) у Думанцях Черкаського району.

Доволі схожими зовні є Успенська церква (1851 рік) у Жаботині і Архистратига Михаїла у сусідній Михайлівці Кам’янського району. Їх навіть називають церквами-близнюками. Це рідкісні зразки народної дерев’яної архітектури з елементами романтизму.

Миколаївська церква у Скориківці Золотоніського району знаменита тим, що тут 1860 року вінчався син декабриста Василя Давидова з сестрою Петра Чайковського.

Помандрувавши Черкащиною можна побачити ще такі дерев’яні церкви: Святого Георгія (1862) у Таращі Корсунь-Шевченківського району, Вознесіння Господнього (1882) у Костянтинівці на Смілянщині, Іоанна Богослова (1885) у с. Стебне Звенигородського району, Святої Параскеви (1890) у Антипівці Золотоніського району, Архистратига Михаїла (1887) у Хлистунівці на Городищині, Параскеви (рік будівництва невідомий) у Максимівці Уманського району, Святого Юрія (1907) у Мизинівці Звенигородського району, Святого Івана Богослова (кінець ХІХ – початок XХ ст.) у Сухій Калигірці на Катеринопільщині.

Стоимость 130 грн

В вартість входить: проїзд, послуги екскурсовода, страховка.